#Alternatywa11 – Miłość nic nie musi, miłość to troska

Tu Maciej N., damskomeska.pl, dzisiaj o miłości.

Skutecznego wzoru na miłość nie ma, jest za to wzór na idealny związek:

Idealny związek = pociąg seksualny + miłość (troska) + przyjaźń.

 

Pierwszy czynnik to pociag seksualny, który z czasem słabnie, ale jest ważnym czynnikiem przywiązania do drugiej osoby.

Drugi czynnik jest najbardziej zagadkowy. Czym jest miłość?

Miłość = troska.

Miłość to tak naprawdę chęć troszczenia się o drugą osobę, aby było jej dobrze, niezależnie co się dzieje. Można nawet się rozstać z kimś, ale dalej go kochać bo chcieć dla tej osoby jak najlepiej. Dlatego można nienawidzić, ale kochać np rodzica, który jest alkoholikiem, ale i jest nam jedną z najbliższych osób. Dlaczego kogos kochamy? Dlaczego pragniemy się o kogoś troszczyć. Można powiedzieć że ta osoba musi nas „rozczulać” sobą i dlatego chcemy dla niej jak najlepiej. Czasem zauroczymy się kimś, ale czujemy do niego tylko pociąg seksualny i nie czujemy „rozczulenia”. Wówczas nie kochamy, tylko pożądamy.

Trzecim składnikiem mogłoby być „przyzwyczajenie”, ale mówimy tutaj o idealnym związku, a idealną wersją przyzwyczajenia się do kogoś jest przyjaźń.

Przyjaźń = przyzwyczajenie które lubimy i którego potrzebujemy.

To właśnie ten czynnik przyjaźni pozwala aby być z kimś do końca życia. Albo przynajmniej kawał swojego życia.

 

Wróćmy do tego zagadkowego czynnika numer 2, czyli miłości…

Wiele pisze się o tym że miłość „ma być taka, siaka, powinna dawać spokój itp”. Czyli wmawiamy sobie co ma nam dawać miłość, tak jakby była ona narzędziem, który wykorzystujemy po swojemu. A tak nie jest.  Miłość to nie narzędzie, miłość to stan ducha. Mówimy potocznie, że nad miłościa w związku trzeba pracować. Gówno prawda. Albo sami chcemy się troszczyć o druga osobę, albo nie. Albo chcieliśmy ale ta chęć nam przeszła. Nic nie trzeba, po prostu się chce, albo się nie chce.

Wszyscy mówią że miłość jest wieczna, chcemy w to wierzyć. Nie, miłość tez zmienia się w czasie! Ale to nie jest smutny wniosek. Takie jest życie.

Napisano takie piękne slowa:

„kochać to znaczy chcieć być czyimś dobrem…”.

Kluczowe jest tu „chcieć”, bo to ma być „chcieć z własnej woli„. A nie: „chcieć bo tak wypada, bo ta druga osoba się tak stara, albo sam(a) nie mam lepszego wyboru”.

Ludzie myślą tak: „Kocham tę osobę, to byłoby dobrze żeby i ona kochała mnie. Wtedy będę szczęśliwszy/szczęśliwsza.” A miłość to troska o drugą osobę, troska która nie wymaga wzajemności. To czyste pragnienie by drugiej osobie było dobrze. Takie osoby rzucają wówczas cytatami jaka to miłość ma być, a jaka ma nie być. I to jest ich wołanie o uwagę.

Miłości uczymy się sami – od dziecka. Opiekując się rodzeństwem, kotem, martwiąc się kiedy przyjadą rodzice, czy przynosząc cukierka tej ładnej koleżance ze szkoły. Nie uczmy się cech miłości, tylko pragnijmy dobra dla tych wybranych przez nas osób, i to będzie miłość.

Wiadomo, że miłość dłużej wytrzyma gdy jest wzajemna. Bo  świadomość wzajemności wzmacnia naszą troskę.

 

A co słyszymy w kościele w trakcie ślubu?

„…milość cierpliwa jest, łaskawa, nie szuka poklasku, nie unosi sie pychą…”

Te cechy wymienia się jako wskazówki do stosowania przez małżonków, by pracowali nad swoją miłością.

Ale czy trzeba im to mówić? Czy nie jest tak, że jak się pragnie dla drugiej osoby jak najlepiej to, to jest wszystko oczywiste? Prawdziwa troska nie stawia warunków.

A może chodzi tu o to aby utrzymać to przez cały czas trwania małżeństwa? A może się nie da? A może sie da, bo wchodzi tu 3 czynnik idealnego związku, czyli przyjaźń? A czasem i pierwszy składnik się przypomni?

 

Szukajcie szczęścia w sobie a nie u innych.

Wybierzcie kogoś do kogo czujecie pociąg seksualny i troskę i spróbujcie się z tą osobą zaprzyjaźnić oferując swoje własne szczęście a nie wyciągajac to szczęście od tej osoby.

I nie wklejajcie cytatów jaka miłość ma być.

…..

Maciej N., damskomeska.pl  <- kliknij i napisz do mnie na priv w sprawach damsko-męskich

 

Kanał tylko dla Mężczyzn na Youtube – Męska Edukacja, kliknij:

 

Tylko dla facetów – pobierz poradnik:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *