Tu Maciej N, damskomeska.pl.  Dzisiaj 15 cytatów z książek do Wychowania do Życia w Rodzinie dla gimnazjalistów i szkół średnich. Czego uczą nastolatków podręczniki? Cytaty na szaro, mój komentarz na czarno. Zapraszam do lektury a potem do dyskusji w komentarzach na facebooku i tutaj.

Tekst powstał na podstawie artykułu do którego link na końcu tego wpisu.

 

1. „Dziewczyna powinna zdawać sobie sprawę, że więcej niż chłopiec płaci za nietrafny wybór, bo nie ma równości w naturze. On jest dawcą życia, ‚siewcą’, natomiast jej ciało ‚glebą’, w której będzie wzrastało nowe życie. Postawa chłopców, którzy stają się ojcami, bywa różna”.

Maciej, N. – DamskoMeska.pl: Dziewczyna ma więcej do stracenia bo to ona musi dziecka urodzić. Dlatego niech uprawia seks tylko z takim partnerem, który sie zabezpieczy zakładajac prezerwatywę i będzie pilnował poprawnego jej użycia. Jeżeli nie czujesz że Twój partner jest odpowiedzialny to nie uprawiaj z nim seksu.

 

2. „Pierwszy partner seksualny, choćby przypadkowy, stanie się wzorem, z którym będziecie porównywać waszego późniejszego małżonka. Dlatego chłopcom zwykle zależy na tym, by jego żoną została taka dziewczyna, która wcześniej ‚nie próbowała'”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Pierwszy partner jest ważny bo pierwszy, ale w życiu należy przeżyć seks także z innymi partnerami by wiedzieć jak to jest i wiedzieć z kim czuje się najlepiej. Jeśli chcesz związać się na stałe z jedną osobą to pamiętaj że udany związek ma 3 składniki: miłość (miłość to troska o drugą osobę, pargniesz by bylo jej dobrze + przyjaźń (czyli chęć wspólnego przebywania i rozmawiania) + pociąg seksualny i udany seks. Część chłopców faktycznie uważa że kandydatka na żonę powinna być dziewicą, ale dziewica jest niedoświadczona w łóżku. Dziewczyny, nie sugerujcie się takimi opiniami niektórych chłopaków, bo Wy macie mieć w małżeństwie udany seks, zatem trzeba wcześniej spróbować z innym chłopakiem/chłopakami.

 

3. „Wiadomo jednak, że nie chodzi tu tylko o mały fałd błony dziewiczej, ale o coś więcej. To ‚coś’ to integralność osoby ludzkiej. Integralny znaczy związany z całością; to dziewczyna, która ‚nie rozmienia się na drobne’. Ona należy do siebie i całą siebie ofiaruje temu jednemu, ukochanemu na całe życie. On również – całego siebie dla niej”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Błona dziewicza chroni pochwę dziewczyny przed infekcjami. Przy jej przebiciu rzadko dochodzi do krawienia i rzadko jest to bolesne. Bolesne może być samo rozszerzenie pochwy przez penisa przy pierwszym razie, co w połączeniu ze stresem może sprawiać ból niektórym dziewczynom. Zatem blona dziewicza nie powstała ewolucyjne aby blokować penisa, nie zablokuje też spermy, ani nie ma być swiadectwem rozwiązłości. Mlodzi chlopcy często nie mogą ściągnać do końca napletka z penisa, ale w wieku dojrzewania penis powiększa sie, a napletek rozciąga się, choćby w wyniku masturbacji.Chłopcy rozciągajac sobie napletek (pomijamy tu stulejkę, którą usuwa się chirurgicznie) przygotowują swoje narządy płciowe nieświadomie do pierwszego seksu. U dziewczyn błona dziewicza z wiekiem często się zmniejsza, bo ma na środku otwór który się stopniowo powiększa. Zatem obie płcie nieswiadomie przygotowują się na seks.

„Dziewczyna nie rozmienia się na drobne”? Co to za argument? Czlowiek powinien sam siebie szanować. Szanować czyli sprawiać dbac o samego siebie. Czy dbaniem o siebie będzie:

  1. a) unikanie seksu a potem związanie się z na całe życie z mężczyzną z którym nie wiadomo czy seks będzie przyjemny?
  2. b) nauczenie się seksu na kilku partnerach i dzięki temu poznanie swojego ciała i tego co daje w seksie przyjemność?

Która opcja da nam szczęście? Czy kupując buty oglądamy je tylko w sklepie, kupujemy a potem dopiero przymierzamy w domu, widzimy że trochę nas cisną, ale jakoś to będzie? Przepraszamy za taki dosadny przykład, ale sami siebie zapytajcie: w którym przypadku człowiek dba o siebie i swoje szczęście bardziej?

„Seks tylko po ślubie” promuje się aby kobiety nie miały porównania i widziały tylko męża. Ale nie są głupie i będą choćby z ciekawości miały ochotę spróbować z innym. Całe swoje życie blokują się bo przecież nie mogę go zdradzić. Czy to nie jest tragedia i odebranie przyjemności życia?

Partner na całe życie, którego wybierzemy spośród innych bo najbardziej nam pasuje pod katem seksualnym i pod innymi kątami nie da nam 100% pewności że nie zdradzi nas on czy my jego. ale daje dużo większą szansę na spełniony związek.

Dlaczego ograniczamy nasze umysły?

 

4. „I tak, jeśli zdecydujesz się pomóc koleżance w geometrii, zdobądź się na cierpliwość i wyrozumiałość, choć może cię irytuje, że tak wolno myśli albo czegoś nie pamięta”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Cytat wyrwany z kontekstu. Ale czy trzeba się silić na cierpliwość? Czy nie jest tak, że jesteśmy cierpliwi w stosunku do osób na których nam zależy? Czy dobrze że udajemy cierpliwość?

 

5. „Dla wielu młodych ludzi masturbacja jest problemem; przyznają, że czują się z tym źle i chcieliby umieć się od niej powstrzymać. Nie dramatyzując problemu, dobrze byłoby potraktować go w kategoriach zadania: ‚Wiem, że to jest zachowanie niedojrzałe, chcę osiągnąć dojrzałość, więc podejmuję trud uporania się z nim'”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Masturbacja zabiera siły (przy wytrysku traci się energię życiową), zabiera czas i zabiera ochotę na poznawanie dziewczyn. Bo podniecenie które rozładowujemy masturbacją powinno się wykorzystać na wyjście dla ludzi i spojrzenia na dziewczynę/chłopaka, zagadanie i poznanie się. Masturbacja nie jest szkodliwa dla zdrowia, ale jak widać nieco szkodliwa dla psychiki. nie trzeba z niej całkiem rezygnować ale można ograniczyć:

a) znajdź zamiennik, który zużyje Ci troche energi, np gdy najdzie cię ochota na masturbacje, to zrób 10 pompek

b) planuj dużo zajęc w ciagu dnia by nie mieć czasu na masturbację

c) ucz sie jak być atrakcyjnym dla dziewczyni czas na masturbację zameń na wyjście na spacer i zagadanie do dziewczyny, która Ci się spodoba. Na dole artykułu masz link do darmowego poradnika na ten temat.

 

6. „Stosowanie środków antykoncepcyjnych jest uzależnieniem losu swego i dziecka od techniki i farmacji. Jeśli pomimo stosowania antykoncepcji zaistnieje ciąża, kobieta przenosi odpowiedzialność za ten fakt na lekarza, który zalecił dany środek, lub producenta. Czuje się oszukana, zaś poczęte dziecko nazywa ‚wpadką’ i traktuje jak intruza”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Dziewczyny unikajcie pigułek antykoncepcyjnych, bo to dla waszego organizmu zawsze jest coś obcego i nienaturalnego. Niektórym kobietom te pigułki reguluja okres ale innymi moga szkodzić. Niech antykoncepcję wezma na siebie chłopaki i zawsze używają prezerwatywy. Jeśli nie czujecie że facet zadba o prezerwatywę w odpowiedzialny sposób to porozmawiajcie z nim, albo podrzućcie mu tę książkę, albo nie uprawiajcie z nim seksu dopóki się nie ogarnie.

 

7. „Dziewczyna szuka miłości w kategoriach romantycznych. Jest wrażliwa na słowa i dotyk. Jeżeli chłopak mówi ciepło i czule obejmuje, dziewczyna otwiera swoje serce i wyobraźnię. Wydaje się jej, że to już ten jedyny, wspaniały i na całe życie. Planuje, jaką będzie miała ślubną suknię, pantofelki, bukiet…”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Każda pierwsza miłośc jest wyjątkowa. Jednak każdy uczy się, że ludzie są różni i trzeba szukać najlepszego dla siebie, oraz że jedną osobę trzeba zobaczyć w różnych sytuacjach by wiedzieć czy nam pasuje. Nie ma drugiej połówki jabłka, nie jest tak że każdy człowiek ma swoją drugą połowę gdzieś tam na świecie i musi ją odnaleźć. To sami kreujemy nasze życie i ludzi których spotykamy na swojej drodze i sami budujemy szczęście z osobą, którą sami wybieramy spośród wielu charakterów.

 

8. „Prezerwatywy. Skuteczność w zapobieganiu ciąży: niezbyt wysoka, z powodu częstych wad technicznych (nieszczelność, pękanie) oraz wypadków zsuwania się w czasie stosunku. (…) U niektórych mężczyzn stosowanie prezerwatywy powoduje osłabienie doznań seksualnych”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Szczelność – Dobrze zalożona prezerwatywa jest szczelna dopóki penis jest w stanie erekcji. Gdy w trakcie seksu penis czasem opada by potem znów osiagnać erekcję, to prezerwatywa może się rozluźnić i wtedy warto ją zdjąć, wyrzucić. umyć penisa i ręce i założyć nową.

Pękanie – prezerwatywy pękają gdy są źle założone, np brak zostawienia luźnego czubka prezerwatywy bez powietrza w środku , lub gdy są źle rozwinięte, lub uszkodzi się je np paznokciami czy pierścionkiem. Poza tymi przypadkami, prawdopodobieństwo pękniecia jest znikome. Po seksie niech chłopak  zdejmie prezerwatywę i dmuchnie do środka nieco powietrze i zaciśnie palcami tworząc taki mały balonik. Wówczas można zobaczyć czy prezerwatywa była szczelna.

Prezerwatywy nieco osłabiają doznania, ale są np durex elite fioletowe, które są cienkie, mają dużo środka nawilżającego i nie będą przeszkadzać w udanym seksie. 

 

9. „W grupie osób stosujących NPR [naturalne metody planowania rodziny – przyp. red.] rzadziej pojawia się objaw ‚znudzenia seksualnego’, zdecydowanie niższy jest też wskaźnik rozpadu związków”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Naturalne metody planowania rodziny (NPR) oznaczają rzadszy seks, bo tylko w dniach teoretycznie niepłodnych dla kobiety. Cykl kobiety trwa 28 dni. Dni niepłodnych jest około 19-20. Ale to wszystko nie nie jest pewne, Dziewczyny moga mieć zaburzenia cyklu z różnych powodów i dni płodne mogą się przesuwać. W dodatku musimy planować seks. A co jeśli kobieta ma dni płodne w czasie planowanego od pół roku wspólnego wyjazdu na romantyczne wakacje? Lepiej stosowac prezerwatywę.

Co ma do tego wszystkiego „znudzenie seksualne”? Przecież planowanie seksu tylko w wybrane dni zabija spontaniczność i czy to bardziej nie wpływa na znudzenie i rozpad związków? Nie ma tu jasnego stanowiska i uważam, że nie są to żadne wiarygodne badania i nic nie wnoszą.

 

10. „Dominantą psychiki kobiecej jest pragnienie miłości, które u kobiety przejawia się jako ważna potrzeba. Równocześnie występuje u niej pragnienie spotkania takiego mężczyzny, z którym mogłaby stworzyć trwały związek małżeński i posiadać potomstwo oraz który opiekowałby się nią i ich dziećmi”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Po co w książce dla młodzieży termin „dominanta”? Czy nie można tłumaczyć prościej?

Każdy pragnie miłości. Każdy pragnie tez seksu. W innych chwilach pragnie seksu a w innych miłości. Czasem pragniemy od drugiej osoby tylko seksu, a czasem chcemy po seksie opiekować się i troszczyć o tę osobę. Pragnienie seksu nie wyklucza pragnienia bycia z kimś. Seks jest JEDNYM z czynników ważnych w zwiazku, a nie może być narzędziem sterowania relacją z kim, czyli „Dam Ci ale po ślubie”  albo „Dam Ci, ale dopiero jak mi zapewnisz to czy tamto”

Dziewczyny uważają, że jeśli przetrzymają chłopaka z seksem to on po seksie nie odejdzie. I często mają rację! Bardzo dobrze, bo pozna ich charakter i poczuje że chce być z dziewczyną na co dzień. Ale nie może to trwać zbyt długo, bo w końcu mężczyzna będzie się do takiej dziewczyny zniechęcał. Czyżby ona miała do zaoferowania tylko seks? Oczywiście niech nie daje się wykorzystywać, ale również niech sama cieszy się seksem.

Seks może byc też słaby i chłopak i tak by odszedł. Również w drugą stronę – to chłopak mógłby się nie sprawdzić i dziewczyna żałowałaby, że tak długo zwlekała z seksem, a liczyła że będzie super. Dziewczyna już przed seksem powinna prezentować atrakcyjne cechy charakteru, jak np poczucie humoru, pozytywne myślenie, spontaniczność, kobiecość, opiekuńczość. Analogicznie chlopak. Wartością dziewczyny (i chłopaka analogicznie) ma być atrakcyjny charakter który przyciąga na dłużej, a nie seks. Seks to tylko jeden z czynników.

 

11. „Pytanie o warunki podjęcia współżycia seksualnego unaoczniło, że najwyższą akceptację seksu pozamałżeńskiego wykazali uczniowie najsłabiej uczący się, a najmniejszą osoby wierzące”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Rozumiem, że takie są badania, ale czy seks pozamałżeński w obliczu tego co napisaliśmy w 10-ciu powyższych punktach jest czymś złym? A może wręcz wskazanym?

 

12. „Pigułki dnia następnego, czyli tzw. antykoncepcja awaryjna – ze względu na mechanizm działania zostaną one omówione w dziale dotyczącym środków wczesnoporonnych”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Pigulka „Po” musi być zażyta w ciągu 72 godzin od stosunku, chociaż najlepiej zażyć ją miedzy 12-stą, a 24-tą godziną po stosunku. Tabletka blokuje dojście plemników do komórki jajowej, zatem blokuje zapłodnienie. Nie jest zatem środkiem poronnym, bo poronienie, to zniszczenie już zapłodnionej komórki lub rozwijającego się z niej zarodka i później dziecka.

 

13. „Z powyższych rozważań jasno wynika, że najwłaściwszym miejscem dla inicjacji seksualnej jest małżeństwo”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Nie znamy kontekstu tego zdania, ale powróćmy do przykładu z kupowaniem butów, których nie przymierzyliśmy… Ktoś zarzuci że nie można porównywać butów do godności człowieka, który ma szanować siebie i swoje ciało. Ale czy o szacunku do samego siebie nie świadczy właśnie to, że dbamy o swoje szczęście uważnie dobierając osobę z którą chcemy spędzić życie?

 

14. „Nie zaleca się natomiast stosowania tamponów – młode dziewczęta są bardziej od dorosłych kobiet podatne na infekcje dróg rodnych, a tampony temu sprzyjają. Lepiej więc z nich zrezygnować lub pozostawić ich stosowanie na wyjątkową okazję”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Tak, dziewczyny są nieco bardziej podatne na infekcje, o czym wspominaliśmy w punkcie 3 o błonie dziewiczej. Ale niech dziewczyna sama zdecyduje co jest dla niej bardziej komfortowe.

Czy można przebić błonę dziewiczą tamponem? Oczywiście że tak. Czy to świadczy źle o dziewczynie? Nie, co wiemy z punktu 3. Czy to znaczy, że pierwszy raz już nie będzie wyjątkowy? Też nie, bo często chłopak nawet nie czuje że przebił błonę, a jej kawałeczki są usuwane z pochwy stopniowo później. O wyjątkowości pierwszego razu świadczą emocje jakie są między partnerami – dlatego warto zrobić to z osobą, do której czuje się duży pociąg (może to być stały chłopak, ale niekoniecznie), a nie z kimś kto się trafi.

Po seksie nie trzeba być razem. Se-ks nie zmienia wszystkiego, tak jak i małżeństwo nie zmienia wszystkiego. Nad relacjami trzeba pracować przez miesiace i lata. Se-ks jest ważnym składnikiem spajającym relacje. Ale gdy jesteśmy singlami to Se-ks z inną osoba jest po prostu przyjemnością, fajnym przeżyciem. Se-ks nic nie obiecuje.

 

15. „Ginekolog to nie dentysta – regularne kontrole w Waszym wieku nie są konieczne. Jeśli dziewczyna czuje się zdrowo i ma kogoś zaufanego, kto odpowie na pytania czy rozwieje jej wątpliwości (najlepiej, by była to mama), wizyta jest niepotrzebna”.

Maciej N. – DamskoMeska.pl: Warto by dziewczyna która dostała miesiączkę poszła do ginekologa . Może się tego wstydzić, wówczas może iść z siostrą, lub mamą (często jest wymagana zgoda lub towarzystwo rodzica). Nie jest to oczywiście obowiązkowe, ale lekarz przeprowadzi wywiad na temat regularności miesiaczki, może zalecić jak dbać o higienę miejsc intymnych, w przypadku chorób czy bakterii przepisze leki. Jesli absolutnie nic sie nie dzieje to i tak warto pójść nawet póżniej w wieku około 15-18 lat i sprawdzić czy jesteś zdrowa, bo choroby miejsc intymnych wpływają na cały organizm. Odnośnie antykoncepcji to ginekolog może ją przepisać (czyli np tabletki) gdy dziewczyna ukończy juz 18 lat, a jeśli ma poniżej 18 to potrzebna jest zgoda rodziców. Ja polecam aby to chłopak zawsze stosował prezerwatywę, nawet jeśli dziewczyna bierze tabletki i aby przed seksem wspólnie porozmawiać o tym czy wiemy jak prezerwatywy używać.

………………………………………………………………………………………………………………………………….

To już koniec, mam nadzieję że wyciągnąłes/łaś z tego wartość dla siebie. Nie krytykuje wszystkiego co jest w podręcznikach do WDŻ, ale wg mnie część informacji w nich zawarta narzuca ograniczenia młodemu człowiekowi i tym samym odbiera to co najważniejsze w życiu – wolność decydowania o sobie i tym samym szczęście.

Osobiście polecam dla dziewczyn książkę „SexEd” Anji Rubik, a dla chłopaków książkę „Od Chłopaka Do Mężczyzny”.

Pierwszą polecam szczerze i nikt mi za to nie zapłacił, a drugą napisałem sam i jestem przekonany że pomoże młodemu chłopakowi w staniu się odpowiedzialnym mężczyzną.

Pozdrowienia!

Maciej N. – DamskoMeska.pl

 

Źródło – link do artykułu:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,17789278,15_wyjatkowo_glupich_cytatow_z_podrecznikow_do_wychowania.html

Zdjęcie do artykułu pochodzi z: www.malinowa.tv/wp-content/uploads/2013/11/edukacja-seksualna_m1.jpg

 

Maciej N., damskomeska.pl  <- kliknij i napisz do mnie na priv w sprawach damsko-męskich

 

Lub zadaj swoje pytanie na grupie: Zapytaj O Seks – Edukacja

 

Kanał tylko dla Mężczyzn na Youtube – Męska Edukacja, kliknij:

 

Tylko dla facetów – pobierz poradnik:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *